Doro 8035
Physical specifications
| Dimensions | 148.6 x 70.1 x 9.4 mm |
| Weight | 171 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Display size | 5 inches |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | 5 MP |
| Front camera | 2 MP |
| Video recorder | 720p@15fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | N/A |
Memory
| Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Memory card slot | Up to 32 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, microUSB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2; A2DP, AVRCP, OPP/FTP, HID, HFP, HSP |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4 GHz |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 7.1 (Nougat) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |