Doro 7010
Physical specifications
| Dimensions | 135 x 58 x 13 mm |
| Weight | 112 g |
Screen and keys
| Screen type | QVGA screen, 65,000 colours |
| Display size | 2.8 inches |
| Resolution | 320 x 240 pixels |
| Physical keypad | Yes |
Picture, video and sound
| Main camera | 3 MP |
| Front camera | Yes |
| Video recorder | Yes |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Mini SIM |
Processor
| Chipset | MediaTek MT6731 (24nm) |
| CPU | 2 x 1.2 GHz |
| GPU | N/A |
Memory
| Storage | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Memory card slot | Yes |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 3.0 |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4 GHz |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Proprietary |
Tethering
| USB | No |
| Wi-Fi hotspot | No |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |