CyberPowerPC Ultra R43 Gaming PC - Ryzen 5 4500 - GeForce RTX 3050 (Windows 10)
General Features
| Cooling system | 3x ARGB 120mm fans |
Motherboard
| Name | MSI A520M-A Pro: M-ATX |
Body
| Dimensions (mm) | 540x310x550 (HxWxD) |
Processor
| CPU |
Ryzen 5 4500 6 cores and 6 threads |
| Cooling system | Corsair iCUE H100i RGB ELITE 240mm Liquid CPU Cooler |
| CPU brand | AMD |
| CPU speed | Up to 4.1GHz |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Graphics card
| Brand | MSI |
| Memory (MB) | 6000 |
| Model | GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
Corsair RM750X 750W |
Sound
| Sound card | High Definition On-Board Audio |
Storage
| Hard drive type | NVMe Drive |
| Hard drive capacity | 500GB |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes - 2 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port |
2x 2.0 4x 3.0 |
Memory
| Available memory (GB) | 16 |