Chillblast Phantom 16-inch Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 6.5 hours |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Battery capacity | 4100mAh |
Body
| Weight (kg) | Up to 2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model | Intel i7-12700H |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | HD |
| Size (") | 16 |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 165Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB |
| Card slot | SD |
Camera
| Camera type | Integrated IR webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes - white |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes - PTP |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Speaker output | 2W per speaker |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB NVMe SSD |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB-C 2x USB Type-A |