Chillblast Ignition Intel Core i5 RTX 3050 Gaming PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 230x462x466 (WxHxD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5 12400F |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Internal storage |
1TB Kingston NV3 NVMe PCle 4 SSD |
| RAM | 16GB DDR4 3200MT/s |
Features
| Fan assisted | Yes |
Graphics card
| Memory type | 8GB VRAM |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
550W 80 Plus Bronze |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
Front: 2x USB 3.0 Rear: 1x USB 3.2 Type-C 3x USB 3.2 2x USB 2.0 |