Canon Pixma TR4750i
Copier/Scanner
| Automatic document feeder (ADF) | Yes - Up to 20 sheets |
| Scanning resolution (dpi) | 600x1200 |
| Colour depth (bit) |
Colour: RGB each 16/8 Grayscale: 16/8 |
| Copy functions |
Document copying Two-sided copy 2-on-1 copy 4-on-1 copy Collated copy Frame erase copy ID copy |
| Copy quality |
Draft Standard High |
| Copy speed |
Colour: 2.7ipm Black: 6.4ipm |
| Copy zoom |
25%-400% Fit to page A5 to A4 B5 to A4 A4 to A5 |
| Multiple copy | Maximum: 99 copies |
| Scan speed |
Colour: 3.5ms Grayscale: 1.5ms |
| Scanner type | Flatbed CIS colour scanner |
Ink
| Compatible ink cartridges |
PG-575 (Black) CL-576 (Colour) PG-575XL (Black) CL-576XL (Colour) |
Body
| Dimensions (mm) | 435x189x295 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 5.8 |
Connectivity
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes - 4 |
Display
| Display type | Full dot LCD |
Features
| Functions |
Print Copy Scan Fax & Cloud |
| Cartridge type |
Standard Ink Cartridge Optional XL Ink Cartridge |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Facsimile
| Fax memory | Up to 50 pages |
| Fax resolution (dpi) |
Extra fine: 300x300 Colour: 200x200 |
| Fax speed |
Mono: 3 second Colour: 1 minute |
| Fax type |
Super G3 Colour |
Compatibility
| Maximum paper size | A4 |
| App compatibility |
Canon PRINT Creative Park Easy-PhotoPrint Editor |
| Compatibility |
Apple AirPrint PIXMA Cloud Link Mopria Windows 10 Mobile |
Power
| Energy consumption |
Typical: 0.21kWh Off: 0.3W Standby (USB to PC): 0.8W Standby (all ports): 1.4W Copying: 7W |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
Performance
| Noise level | 56.5dBA |
Key Information
| Print technology | 2 FINE Cartridges |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-B |
Printing
| Borderless printing | Yes - 10x15cm |
| Double sided printing | Yes |
| Maximum paper tray capacity (sheets) | Up to 100 sheets of plain paper |
| Paper sizes supported |
A4 A5 A6 B5 13x18cm 10x15cm 20x25cm Legal Letter Custom |
| Monthly duty cycle | Up to 1200 pages |
| Photo printing speed | 10x15cm borderless: 65 seconds |
| Printing resolution (dpi) | Up to 4800x1200 |
| Printing speed |
Mono: 8.8ipm Colour: 4.4ipm |