Brother MFC-L3740CDWE Wireless All-in-One Colour Laser Printer and Fax Machine
Copier/Scanner
| Colour depth | 48 bit |
| Copy functions |
Multi-Copying/Stack/Sort Enlargement/Reduction Ratio% N in 1 Copying 2 in 1 ID Copying Multi-Copying |
| Copy resolution (dpi) |
Up to 600x600dpi Scan up to 19200x19200dpi |
| Copy speed | First copy out: 17 seconds |
| Levels of greyscale | 256 shades (8 bit) |
| Scan speed |
A4 colour: 21 images per minute A4 mono: 27 images per minute |
| Scan technology |
Scan to FTP Skip Blank Page Auto Deskew Character Correction Colour Drop Edge Emphasis Edge Fill Rotate Image |
| Scanner type | Contact Image Sensor |
Ink
| Compatible ink bottles |
TN248 TN248XL |
Design
| Display | LED colour touchscreen |
| Control type | Touch |
Body
| Dimensions (mm) | 410x401x444 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 20 |
Connectivity
| WiFi Direct | Yes |
| Wireless printing | Yes |
| WiFi | Yes - 5GHz |
Display
| Screen size | 8.8cm |
Memory
| Device memory | 512MB |
Features
| Function |
Copy Fax Scan |
| Functions |
N-up Printing Poster Printing Toner Save Mode Watermark Printing ID Printing Booklet Printing Print Profiles Manual 2-Sided Print Reverse Print Print Complete Notice Secure Print Universal Print |
| Quiet Operation | Yes |
| IP control |
IP Filter IPv4 IPv6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Facsimile
| Fax type |
Telephone Index PC-Fax Send and Receive Out of Paper Reception Memory Transmission Internet Fax Fax to Server Fax Stamp Error Correction Mode Distinctive Ring Detection Cover Page Chain Dialling Broadcasting Automatic Redial Auto Reduction Batch Transmission Fax Forwarding Remote Retrieval Station ID |
Compatibility
| Compatibility |
Brother Mobile Connect Apple AirPrint Brother Print Service Plugin Mopria Brother Apps Web Connect |
Power
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Printing: 460W Copying: 460W Ready: 70W Quiet printing: 310W Quiet copying: 310W Sleep: 10W Deep sleep: 0.5W Off: 0.04W |
Sound
| Sound pressure level (SPL) |
Printing: 46dB Ready: Inaudible Quiet Mode: 43dB |
Key Information
| Print technology | Laser |
| Type | Colour |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB 2.0 Type-A |
Printing
| Borderless printing | No |
| Colour printing speed |
First print out: 15 seconds A4 one-sided: 18 pages per minute A4 two-sided: 7 sides per minute |
| Double sided printing | Yes |
| Maximum paper tray capacity (sheets) | 250 |
| Mono printing speed |
A4 one-sided: 18 pages per minute A4 two-sided: 7 sides per minute |
| Paper sizes supported |
A4 Letter Legal Mexico Legal India Legal Executive A5 A5 (Long Edge) A6 B5 B6 A4 short Folio 16K Com-10 DL Envelope C5 Envelope Monarch 2-Sided Print (Copy) |
| Paper types supported |
60 - 163g/m2 60 - 105g/m2 Plain Thin Thick Recycled Bond Envelope Env Thick Env Thin Label Glossy |
| Driver |
Linux Windows 11 ChromeOS macOS PCL Drivers PostScript |
| Monthly duty cycle | Up to 3,000 pages |
| Paper output |
Face Down 150 sheets |
| Printing resolution (dpi) | Up to 600x2400dpi |
Operation
| Operating humidity | 20-80% |
| Operating temperature | 10°C-32.5°C |