Blink Smart Video Doorbell
Features
| Outdoor | Yes |
| Field of view | 135° horizontal, 80° vertical |
| Activity tracking | Yes - customised activity and privacy zones when paired with Sync Module |
| Alerts | Yes |
| Motion detection | Yes |
| Subscription required | Yes - required for additional features |
| Weather resistant | Yes |
| Wireless | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Battery
| Battery life | Dependent on usage |
| Battery type | 2x AA 1.5V lithium metal batteries |
Body
| Dimensions (mm) | 130x42x27 (HxWxD) |
| Weight (g) | 91 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| NFC enabled | No |
| WiFi | Yes |
| WiFi frequency | 2.4GHz |
Display
| LED indicator | Yes - flashes in blue, red and green |
Camera
| Camera type | 1080p Full HD with infrared HD night vision after dark |
| HD video recording | 1080p Full HD |
| Resolution | 640x360 nHD |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Blink Home Monitor |
| Compatibility | Sync Module, Sync Module 2, compatible Fire and Echo devices |
| Smart assistant compatibility | Yes - Amazon Alexa |
Power
| Power source | Non-rechargeable batteries |
Video
| Performance (fps) | Up to 30fps |
System
| System requirements | iOS 14.0, Android 6.0 or Fire OS 7 |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - speaker output and 2-way audio recording |
Connection type
| Connection | Battery or wired |
Operation
| Operating temperature | -20 to 45°C |