Blink Mini 2 Smart Security Camera
Body
| Dimensions (mm) | 51x51x40 (WxHxD) |
| Weight (g) | 65 |
Connectivity
| WiFi | Yes - 4 |
Display
| Frame rate | Up to 30fps |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Camera
| Photo resolution | 640x360 |
| Resolution | 1920x1080px |
Features
| Field of view |
Diagonal: 143° Horizontal: 115° Vertical: 59° |
| Night vision | Yes - 850nm Infrared LED |
| Audio | Yes |
| Cable length (m) | 2 |
| General features |
Full colour Auto exposure Privacy zone |
| Indicator light |
Green LED: power Blue LED: internet connection/Recording Red LED: no connection/system error |
| Motion detection |
Yes: Adjustable sensitivity Range: Approximately 20 feet |
| Weather resistant | Yes - IP65 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Blink |
| Compatibility |
iOS 15.0 Android 9.0 Fire 9.0 |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Wattage | 7.5W |
Formats
| Video formats | H.264 |
Focusing
| Range | Fixed Focus ( 3' to infinity) |
Image Sensor
| White Balance | Yes - auto |
Operation
| Operating temperature | -20° to 45°C |