Bang and Olufsen BeoSound Level Portable Smart Speaker
Battery
| Battery life | Up to 16 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 348x230x56 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 3.3 |
| Water resistant | Yes - IP54 |
| Dust resistant | Yes - IP54 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Magnetic charging | Yes |
| NFC enabled | No |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Sensors
| Proximity sensor | Yes |
Features
| Portable | Yes |
| Wall-mountable | Yes - bracket sold separately |
| Playback controls | Yes |
| Recommended room size |
10-50m² 100-500ft² |
| Wireless | Yes |
| Multiroom compatible | Yes |
| Multi-speaker pairing modes | Yes - 2-speaker stereo pairing |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Bang & Olufsen |
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Spotify Connect TIDAL Connect B&O Radio Deezer QPlay 2.0 Beoremote One BT Beoremote Halo |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Speaker output | 105W |
| Power consumption |
Typical: 25W Standby: 4.5W |
Sound
| Amplifier |
Tweeter: 1 × 15W class D Full range: 1 30W class D Woofer: 2× 30W class D |
| Audio details |
Active Room Compensation Adaptive Bass Linearization Position-depended sound staging Thermal Protection |
| Equaliser (EQ) | Yes - via Bang & Olufsen app |
| Frequency range | 39-23,000Hz |
| Sound pressure level (SPL) |
96dB Bass capability: 79dB |
| Tweeter | 2x 0.8" |
| Speaker type | 1x 2" full-range |
| Woofer | 2x 4" |
Built-in Devices
| Built-in radio | Yes - internet only |
| Chromecast | Yes |
Key Information
| Type | Bookshelf Speaker |
Interfaces/Ports
| Other port connections | 1x Easy Charge Solution |
| 3.5mm audio input | 1x Line-in/optical combi-jack |
| Ethernet port | Yes |
| USB port | 1x USB-C |