Bang and Olufsen BeoSound A5 Portable Bluetooth Speaker
Bluetooth
| Supported codecs |
AAC SBC |
General Features
| Power supply | Built-in |
Body
| Dimensions (mm) | 28.5x18.7x130 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 3.7 |
Battery
| Wireless charging | Yes - Qi charger built-in |
| Usage time (hrs) | Up to 12 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Ultra Wideband (UWB) | Yes |
| WiFi | Yes - Dual-Band |
Features
| Built-in controls | Yes |
| Material |
Aluminium Oak Wood/Paper Weave Polymer |
| Remote control |
Bang & Olufsen App Beomote One BT Beoremote Halo |
| Special features |
Stereo Pairing Active Room Compensation Thermal Protection Adaptive Bass Linearisation Beolink Multiroom |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| USB | 1x Type-C |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power consumption |
Typical: 25W Network standby: 3.7W |
Sound
| Amplifier |
Tweeter: 1x 70W Class D Full range: 2x 70W Class D Woofer: 1x 700W Class D |
| Equaliser (EQ) | Yes - customisable |
| Frequency range | 32-23.000Hz |
| Sound pressure level (SPL) | Up to 101dB |
| Tweeter | 1x 0.8-inch |
| Woofer | 1x 5.25-inch |
Performance
| Maximum room size | 500ft² |
Additional Information
| Software/Apps included |
Apple AirPlay 2 Spotify Connect Chromecast built-in TIDAL Connect B&O Radio Deezer QPlay 2.0 |
Features & OS
| IP Rating | IP65 |