Bang and Olufsen Beosound A1 3rd Gen
Bluetooth
| Frequency transmission range | 54 - 20.000Hz |
| Supported codecs |
AAC aptX Adaptive |
Battery
| Audio playback | Up to 24 hours |
| Charge time | 3 hours |
| Battery capacity | 3300mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 133x46x133 (WxHxD) |
| Weight (g) | 576 |
| Water resistant | Yes - IP67 |
| Dust resistant | Yes - IP67 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| Fast pairing |
Made for iPhone (MFI) Google Fast Pair Microsoft Swift Pair |
| Multipoint connection | Yes |
Features
| Portable | Yes |
| Charge indicator | Yes |
| Special features | FarField technology |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Bang & Olufsen |
| Stereo pairing | Yes |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | DC 5V |
| Speaker output |
2x 30W Total: 60W |
| Power consumption |
Typical: 5W Standby: 0.12W |
Sound
| Directionality | 360° |
| Driver size (mm) |
Woofer: 15.24 Tweeter: 82.55 |
| Equaliser (EQ) | Yes - Customisable Sound EQ |
| Sound pressure level (SPL) |
Maximum: 92dB Bass capability: 64dB |
Built-in Devices
| Microphone | Yes - Triple array |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |