Bang and Olufsen Beoplay H95
Audio
| Microphone type |
4x dedicated MEMS microphones for Active Noise Cancellation (2 in each earcup) 4x MEMS microphones for voice (2 mics shared with Active Nosie Cancellation) |
Battery
| Battery life |
Active Noise Cancellation on: Up to 38 hours Active Noise Cancellation off: Up to 50 hours |
| Charging time (hrs) | 2 |
Body
| Dimensions (mm) |
Headphones: 185x165x80 (WxHxD) Carry case: 200x180x63 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Headphones: 323 Carry case: 500 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| Fast pairing |
Google Fast Pair Made for iPhone (MFi) Microsoft Swift Pair |
Features
| Built-in controls | Yes |
| Style | Over-ear fit |
| Accessories included |
Aluminium carrying case USB-A to USB-C cable 3.5 mm audio cable Microfibre cleaning cloth Quick start guide Instruction and care card |
| Active Noise Cancellation | Yes - Adaptive |
| Wireless | Yes |
| Microphone | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Driver size (mm) | 40 mm diameter electro-dynamic titanium driver |
| Equaliser (EQ) | Yes - customisable via Bang & Olufsen app |
| Frequency range | 20-22,000 Hz |
Function
| Appliance features |
Dedicated button for native Voice Assistant Transparency Mode Multipoint |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |
| Headphone jack | Yes (3.5mm) |