Bang and Olufsen Beoplay H100
Design
| Control type |
Button Touch |
Battery
| Battery life |
Active Noise Cancellation on: Up to 32 hours Spatial Audio and Headtracking: Up to 30 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Standby time | Up to 3 months |
| Talk time | Up to 26 hours |
| Charging time (hrs) | 1 |
| Fast charge | 5 minutes of charge = 5 hours of playback time |
| Battery capacity | 520mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
Headphones: 188x210x77 (WxHxD) Carry case: 225x265x52 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Headphones: 375 Carry case: 350 |
| Water resistant | Yes - IP53 |
| Dust resistant | Yes - IP53 |
Connectivity
| Fast pairing |
Google Fast Pair Made for iPhone (MFi) Microsoft Swift Pair |
| Multipoint connection | Up to 2 devices |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Active Noise Cancellation | Yes - adaptive |
| General features | EarSense |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Bang & Olufsen app |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5V |
| Power consumption |
Typical: 0.2W Standby: 0.002W Fast-charge: 10.5W |
Sound
| Driver size (mm) | 40mm diameter electro-dynamic titanium driver |
| Equaliser (EQ) | Yes - customisable via Bang & Olufsen app |
| Frequency range |
Standard: 10Hz-20kHz Hi-Res mode: 10Hz-40kHz |
| Sound pressure level (SPL) | 103dB |
| Audio Codec/s |
SBC AAC |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |