Bang and Olufsen Beoplay Eleven True Wireless In-Ear Headphones
Battery
| Usage time |
ANC on: Earphones: Up to 6 hours Case: 20 hours ANC off: Earphones: Up to 8 hours Case: 28 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Charging time (hrs) |
Earphones: 1.3 Case (USB-C): 1.75 Case (Qi Wireless): 2.25 |
| Fast charge | Earphones: 1 hour 45 minutes of playback in 20 minutes |
| Wireless charging | Yes - Qi |
| Battery capacity |
Earphones (each): 70mAh Case: 380mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
Earphones: 22.5x34.8x22.7 (WxHxD) Case: 66.2x48.2x28.1 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Earphones (each): 6 Case: 53 |
| Water resistant | Yes - IP57 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Fast pairing |
Yes: Google Fast Pair Made for iPhone (MFi) Microsoft Swift Pair |
| Multipoint connection | Yes (up to 2 devices) |
Features
| Maximum wireless range (m) | 10 |
| Modes | Transparency Mode |
| Noise cancelling | Yes - Active Noise Cancellation |
| Power indicator light | Yes - LED |
| Touch controls | Yes |
| Wireless | Yes |
| Microphone | 6 - MEMS (Omni-directional) |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Bang & Olufsen |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5V USB-C adaptor |
Sound
| Driver size (mm) | Diameter: 9.2 |
| Driver unit | Neodymium Electro-dynamic |
| Equaliser (EQ) | Yes - fully customisable through the Bang & Olufsen App |
| Frequency range | 20–22000Hz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Speaker sensitivity | 108dB +/- 2dB 1kHz @ 1mW (0.178V) |
| Audio Codec/s |
aptX Adaptive AAC SBC |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |