Asus Zenbook S14 UX5406SA-PZ084W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 72WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 310.3x12.9x214.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU speed (TOPS) | Up to 115 |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core Ultra 7 258V |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness |
Typical: 400cd/m² Maximum: 550cd/m² |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | Typical: 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Response time | 0.2ms |
| Screen size | 14-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 32GB |
Camera
| Camera type | IR Full HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1920x1080 |
Features
| AI features | Copilot key |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Arc Graphics 140V |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W AC adaptor |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |