Asus ZenBook Flip 13 UX363 Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 14 hours of typical device usage |
Body
| Weight (kg) | 1.3 |
| Height (mm) | 13 |
| Width (mm) | 305 |
| Depth (mm) | 211 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| USB cable | Yes |
| USB type |
1x Type-A 3.2 2x Thunderbolt 3 USB Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes |
| HDMI | Yes |
Processor
| Model | Intel Core i5 |
| CPU speed | Quad-core (2.4GHz to 4.2GHz) |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 400cd/m² |
| Size (") | 13.3 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | Full HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | OLED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 10 |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Front camera
| Number of cameras | 1 |
Features
| Backlight keyboard | Yes - One Colour |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |
| Cortana |
Yes The standalone Cortana voice assistance app for Windows was retired in spring 2023. Cortana support was also discontinued in Teams mobile, Microsoft Teams display, Microsoft Teams Rooms, Outlook mobile, and Microsoft 365 mobile. |