Asus Zenbook Duo 14 Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 17 hours |
| Removable battery | No |
Body
| Weight (kg) | 1.62 |
| Height (mm) | 169 |
| Width (mm) | 324 |
| Depth (mm) | 222 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| USB cable | Yes |
| USB type |
1x USB Type-A 2x USB-C (Thunderbolt 4) |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Model | Intel Core i7-1195G7 |
| CPU speed | Quad-core (2.9GHz to 5.0GHz) |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 400 nits |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type |
IPS, LED ScreenPad Plus |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | microSD |
Front camera
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Main camera resolution (MP) | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce MX450 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| HDMI | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |