Asus Zenbook 14 UX5406SA-PZ127W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type |
2S2P 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 72WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 310.3x12.9x214.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core Ultra 5 226V |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | 400 nits |
| Display type | OLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 3K |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR 500 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Integrated FHD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| AI features | Copilot |
| Backlit keyboard | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Arc |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Audio details | harman/kardon |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-A 2x Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |