Asus Zenbook 14 UX3405MA-PZ306W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 15 hours |
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 75Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 312.4x220.1x14.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.28 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Model | Intel Core Ultra 9 185H |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness |
Typical: 400cd/m² Maximum: 550cd/m² |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | Typical: 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Response time | 0.2ms |
| Screen size | 14-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 32GB |
Camera
| Camera type | IR Full HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1920x1080 |
Features
| AI features |
Copilot AI Noise Cancelation AiSense Camera |
| Backlit keyboard | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Special features | 87% Screen-to-body ratio |
| Web browser | Yes |
Security
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Arc |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Wattage | 65W |
Sound
| Audio details | Harman Kardon |
| Dolby Atmos | Yes |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |