Asus Zenbook 14 UX3405MA-PURE16 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 312.4x14.9x220.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.28 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155H |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Brightness | Up to 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion colours |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | Display HDR True Black 500 |
| Response time | 0.2ms |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB DDR5 |
Camera
| Camera type | 1080p HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Noise cancelling | Yes |
| Touchpad | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
70% less harmful blue light TÜV Rheinland-certified SGS Eye Care Display |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Arc graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz |
| Power consumption | 65W |
Sound
| Audio details |
Smart Amp technology Harman/Kardon |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-A 2x Thunderbolt 4 |
| Headphone jack | Yes |