Asus Zenbook 14 UX3405CA Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 2S2P 4-cell Li-ion |
| Charge rate | 75WHrs |
| Fast charge | Yes - 60% in 49 mins |
Body
| Dimensions (mm) | 312.4x220.1x14.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.28 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 14 |
| Model | Intel Core Ultra 5-225H |
| CPU brand | Intel |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| Display features |
Glossy SGS Eye Care Display |
| Display type | OLED |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR True Black 500 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14-inch |
| Touch screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | FHD camera with IR function |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Chiclet Keyboard |
| Noise cancelling | Yes - AI |
| Special features |
One-Click System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update ASUS OLED Care |
| Touchpad | Yes - Precision |
| Video calling | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features |
Trusted Platform Module (TPM) McAfee Windows Hello |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz 3.25A |
| Power consumption | 65W |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
| Hard drive interface | M.2 NVMe PCIe 4.0 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Array |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes - 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 3.2 Gen 1 2x Thunderbolt 4 |
Additional Information
| Software/Apps included |
ASUS Recovery MyASUS ScreenXpert GlideX |