Asus Zenbook 14 UX3402VA-KM468W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 2S2P 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 313.6x16.9x220.6 (WxHxD) |
| Durability | US MIL-STD 810H |
| Weight (kg) | 1.39 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core i5-13500H |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | Up to 600 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Display type | OLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 2.8K |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR True Black 500 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 90Hz |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 16GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type |
Chiclet 1.4mm Key-travel |
| Noise cancelling | Yes - AI |
| Special features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock TaskFirst Live update |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes |
| Voice recognition | Yes - Cortana |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) |
Accessibility
| Accessibility features |
70% less harmful blue light SGS Eye Care Display |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
MyASUS ScreenXpert GlideX |
Power
| Power source | 65W AC adapter |
Sound
| Audio details | Harman kardon |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |