Asus Zenbook 14 UM3406 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell 4S1P Li-ion |
| Battery capacity | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 312.4x14.9x220.1(WxHxD) |
| Durability | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Weight (kg) | 1.28 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD XDNA |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 7 8840HS |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Backlight technology | LED |
| Brightness | Up to 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion colours |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Display features |
70% less harmful blue light HDR True Black 500 SGS Eye Care Display |
| Response time | 0.2ms |
| Display type | WUXGA OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | FHD camera with IR function |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI Noise Cancelling |
| Special features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update ASUS OLED Care |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W AC power supply |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB-C 3.2 Gen 2 1x USB-C 4.0 Gen 3 |