Asus Zenbook 14 OLED UX3405CA-QL104W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Li-ion |
| Battery capacity | 75WHr |
Body
| Dimensions (mm) | 312.4x14.9x220.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.28 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core Ultra 9 285H |
| CPU brand | Intel |
| CPU speed | 5.4GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | True Black 500 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| RAM | 32GB |
Camera
| Camera type | FHD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes - Chiclet |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Noise cancelling | Yes - AI |
| Special features | MyASUS |
| Touchpad | Yes - Precision |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Amperage | 3.25A |
| Power supply | 65W AC adapter |
| Power consumption | 100-240V 50/60Hz |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 3.2 Gen 2 2x USB-C Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |