Asus ZenBook 14 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 2S2P 4-cell Lithium ion |
| Charge rate | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 314x16.9x221 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core i5-1340P |
| CPU speed | 1.9GHz to 4.6GHz with Turbo Boost |
Display
| Resolution | 2880x1620 |
| Brightness | 400 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED 3K |
| Refresh rate | 76-120Hz |
| Screen type | Gloss finish |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | MicroSD |
Camera
| Camera type | Webcam |
| HD video recording | 1080p Full HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - array, harman/kardon premium |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
MyASUS ScreenXpert GlideX |
Power
| Power supply |
65W AC Adapter Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | Smart Amp technology |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| USB port |
1x USB Type-A 3.2 2x USB-C Thunderbolt 4 |
| Headphone jack | Yes |