Asus Vivobook S16 S3607QA-PL004W laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 70WHrs |
| Battery type | 3-cell Li-ion |
Body
| Dimensions (mm) | 357x17.9x250.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.74 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU speed (TOPS) | 45 |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Snapdragon X X1 26 100 |
| CPU speed | Up to 2.97GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | Yes - LED |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 16-inch |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | FHD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Keyboard type | Chiclet with Num-key |
| Music player | Yes - app required |
| Special features | 89% screen-to-body ratio |
| Touchpad | Yes - Precision |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Memory type | LPDDR5X |
| Model | Qualcomm Adreno GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W AC adapter |
Sound
| Amplifier | Yes - smart |
Storage
| Hard drive type | SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 1 2x USB Type-C 4.0 Gen 3 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |