Asus VivoBook S 15 M5506 (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Li-ion |
| Battery capacity | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 353.6x15.9x246.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD XDNA |
| NPU speed (TOPS) | Up to 50 |
| Processor core count |
AMD Ryzen AI 9 365: 10 AMD Ryzen 9 8945HS: 8 AMD Ryzen 7 8845HS: 8 |
| Processor thread count |
AMD Ryzen AI 9 365: 20 AMD Ryzen 9 8945HS: 16 AMD Ryzen 7 8845HS: 16 |
| Model |
AMD Ryzen AI 9 365 AMD Ryzen 9 8945HS AMD Ryzen 7 8845HS |
| CPU speed |
AMD Ryzen AI 9 365: Up to 5.1GHz AMD Ryzen 9 8945HS: Up to 5.2GHz AMD Ryzen 7 8845HS: Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2880x1620 |
| Brightness | Up to 550 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Display features |
Screen-to-body ratio: 80% HDR True Black 600 70% less harmful blue light Glossy |
| Response time | 0.2ms |
| Screen size | 15.6-inch |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Memory
| RAM | 24GB/32GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Camera type | IR webcam |
| Resolution | 5MP |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI |
| Special features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update Wi-Fi Rangeboost |
Security
| Security features | Microsoft Pluton security processor |
| Tamper protection | Firmware TPM |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Model |
AMD Radeon 880M Graphics NVIDIA GeForce GTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W AC adapter |
| Voltage | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Audio details | Harman/Kardon |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB/1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 1x Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |