Asus Vivobook Pro 15 OLED N6506 (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4S1P 4-cell Li-ion |
| Battery capacity | 75WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 355.7x235.3x19.9 (WxDxH) |
| Durability | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost NPU |
| NPU speed (TOPS) | Up to 13 |
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core Ultra 9 285H processor |
| CPU speed | Up tp 5.4GHz |
Display
| Brightness | Up to 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Display features |
HDR True Black 600 70% less harmful blue light 84% screen-to-body ratio |
| Display type | OLED |
| Response time | 0.2ms |
| Screen size | 15.6-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 24GB |
Camera
| Camera type | Front-facing |
| Front-facing camera resolution (MP) | 5 |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Cortana |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI noise cancelling |
| Special features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update ASUS OLED Care |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 6000 |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 4050 laptop GPU Intel ARC graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 200W AC adapter |
| Voltage | 100-240V 50/60Hz |
Storage
| SD card reader | Yes - 4.0 SD card reader |
| Hard drive capacity | 2TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 3.2 Gen 2 1x Thunderbolt 4 USB-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
Additional Information
| Software/Apps included |
CapCut MyASUS ScreenXpert GlideX |