Asus VivoBook Pro 15 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 70WHrs/Up to 9 hours |
| Battery type | 3S1P, 3-cell lithium ion |
Body
| Dimensions (mm) | 359.8x19.9x234.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Location services | Yes - WiFi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model |
M6500XU: AMD Ryzen 7 7840HS M6500XV: AMD Ryzen 9 7940HS |
| CPU speed |
M6500XU: 3.8GHz to 5.1GHz M6500XV: up to 5.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | 178° |
| Display type | IPS LED |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Matte finish |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | MicroSD |
Camera
| HD video recording | 1080p FHD with privacy shutter |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | ErgoSense keyboard - Backlit membrane keyboard with num-key |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes - multi touch |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features |
BIOS Booting User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) Microsoft Pluton security processor |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model |
M6500XU: NVIDIA GeForce RTX 4050 M6500XV: NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
MyASUS ProArt Creator Hub ScreenXpert GlideX |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply |
ø4.5, 150W AC Adapter Output: 20V DC, 7.5A, 150W Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Speaker output | 2W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Smart Amp Technology Harman Kardon |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| USB port |
2x USB Type-A 2.0 1x USB Type-A 3.2 1x USB-C 4.0 |