Asus Vivobook Go 15 E1504FA Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Fast charge | Yes - 60% in 49 mins |
Body
| Dimensions (mm) | 232.5x360.3x179 (HxWxD) |
| Durability | 810H military-grade standard |
| Weight (kg) | 1.63 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Model | AMD Ryzen 5 752OU processor |
| CPU speed | Up to 4.3GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | Up to 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | OLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Response time | 0.2ms |
| Screen size | 15.6-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | IPS LCD |
Platform
| Operating system | Windows 11 |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Front-facing HD 720p webcam |
Features
| Built-in Smart Assistant | Yes - Cortana |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Noise cancelling | Yes - Asus AI noise cancellation |
| Special features | 84% screen-to-body ratio |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | AMD Radeon integrated graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB/512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 1x USB 3.2 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |