Asus Vivobook Go 15.6 E1504GA-NJ570WS Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 42Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 360.3x17.9x232.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.63 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model | Intel N100 |
| CPU speed | Up to 3.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 4GB |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1280x720 |
Features
| Backlit keyboard | No |
| Touchpad | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 45W AC adapter |
| Power consumption | 100-240V 50-60Hz 19V |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |