Asus Vivobook Go 14 E410KA (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Battery type | 3-Cell Lithium-ion |
| Charge rate | 42WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 325x18x217 (WxHxD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | Up to 4 |
| Processor thread count | 4 |
| Model |
Intel Celeron N4500 Intel Pentium Silver N6000 |
| CPU speed | Up to 3.3GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | Up to 250 nits |
| Certifications | TÜV Rheinland-certified |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 14 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | Anti-glare |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home in S Mode |
Memory
| RAM | 4GB DDR4 |
Camera
| Camera type | VGA |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Features |
AppDeals System diagnosis Battery health charging Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS |
| Portable | Yes |
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Touchpad | Yes - ASUS NumberPad |
Security
| Security features |
Trusted Platform Module McAfee |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power |
100~240V AC 50/60Hz |
| Power source | Rechargeable battery |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 128GB eMMC |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - ICEpower |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Type-A 1x USB 3.2 Type-C |
Additional Information
| Software/Apps included |
McAfee MyASUS |
Certification
| Certification | Energy star |
Virtual assistant
| Cortana |
Yes The standalone Cortana voice assistance app for Windows was retired in spring 2023. Cortana support was also discontinued in Teams mobile, Microsoft Teams display, Microsoft Teams Rooms, Outlook mobile, and Microsoft 365 mobile. |