Asus Vivobook 17 X1704VA-AU674W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Li-ion |
| Battery capacity | 50WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 399.3x19.9x254.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3-1315U Processor |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Size (") | 17.3 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | 720p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Music player | Yes - app required |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W |
| Power consumption | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |