Asus Vivobook 16 X1605ZA (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Lithium-Ion |
| Removable battery | No |
Body
| Dimensions (mm) | 358.7x19.9x249.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.88 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model |
Intel Core i5-1235U Intel Core i3-1215U Intel Core i7-1255U Up to 10 cores and 12 threads |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Certifications | TÜV Rheinland-certified |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | OLED |
| Size (") | 16.0 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | Up to 16GB DDR4 |
| Card slot |
1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 3.0x4 |
Camera
| Camera type | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update ASUS OLED Care AI Noise Canceling |
| Backlight keyboard | Yes |
| Cooling features | ASUS IceCool |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | ASUS ErgoSense |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features |
BIOS Booting User Password Protection Trusted Platform Module McAfee |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
Intel UHD Graphics Intel Iris X Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power |
100~240V AC 50/60Hz |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | Up to 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - SonicMaster |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | 2 |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 Type-A |
Additional Information
| Software/Apps included |
MyASUS ScreenXpert GlideX |
Certification
| Certification |
Energy star 8.0 RoHS REACH |
Virtual assistant
| Cortana |
Yes The standalone Cortana voice assistance app for Windows was retired in spring 2023. Cortana support was also discontinued in Teams mobile, Microsoft Teams display, Microsoft Teams Rooms, Outlook mobile, and Microsoft 365 mobile. |