Asus Vivobook 16 M1607 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Li-ion |
| Battery capacity | 42WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 357x250.6x19.9 (WxDxH) |
| Durability | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Weight (kg) | 1.88 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD XDNA NPU |
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen AI 5 340 |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Screen size | 16-inch |
| Touch screen | No |
| Screen resolution | WUXGA |
| Display type | IPS-level Panel |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | FHD camera with IR function |
Features
| Document viewer | Yes |
| General features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update AI Noise Canceling |
| Keyboard type | Chiclet keyboard with Num-key |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes - Precision touchpad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
65W AC adapter Output: 20V DC Input: 100-240V AC 50/60GHz |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive type | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone jack | Yes |