Asus Vivobook 16 M1605YA (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Lithium-Ion |
| Removable battery | No |
Body
| Dimensions (mm) | 358.7x19.9x249.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.88 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Model |
AMD Ryzen 5 7430U 6 cores and 12 threads AMD Ryzen 7 7730U 8 cores and 16 threads |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Certifications | TÜV Rheinland-certified |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | LCD |
| Screen size | 16-inch |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB/16GB |
| Card slot |
1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 3.0x4 |
Camera
| Camera type | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Features |
System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update ASUS Intelligent Performance Technology AI Noise Canceling |
| Backlight keyboard | Yes |
| Cooling features | ASUS IceCool |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | ASUS ErgoSense |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features |
BIOS Booting User Password Protection Trusted Platform Module BIOS setup user password McAfee |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power |
100~240V AC 50/60Hz |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes - SonicMaster |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | 2 |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 Type-A |
Additional Information
| Software/Apps included |
MyASUS ScreenXpert GlideX |
Certification
| Certification |
EPEAT Silver Energy star 8.0 RoHS REACH |
Virtual assistant
| Cortana |
Yes The standalone Cortana voice assistance app for Windows was retired in spring 2023. Cortana support was also discontinued in Teams mobile, Microsoft Teams display, Microsoft Teams Rooms, Outlook mobile, and Microsoft 365 mobile. |