Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ043W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Fast charge | 49 minutes charge = 60% battery |
Body
| Dimensions (mm) | 359.7x17.9x232.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-1235U |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Display features |
NanoEdge Flicker Free Low Blue Light |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | 180° |
| Screen type | LED |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Membrane |
| Music player | Yes - app required |
| Noise cancelling | Yes - AI |
| Special features | 84% screen-to-body ratio |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Security
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive type | SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 1 1x USB Type-A 2.0 |
Software
| Operating system | Windows 11 |