Asus VivoBook 15 X1504ZA Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 42WHrs |
| Removable battery | No |
Body
| Dimensions (mm) | 17.9x360x233 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.7 |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Location services | Yes - using WiFi |
| USB type |
2x USB 2.0 Type-A 3x USB 3.2 (Type-A) |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
| HDMI | Yes - 1.4 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i7-1255U |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | 178° |
| Display type | Full HD |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing 720p HD |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Special features | Chiclet keyboard |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Smart Interaction
| Voice recognition | No |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Key Information
| Finish | Matte finish |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |