Asus Vivobook 15 X1504VA Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Removable battery | No |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Battery capacity | 42Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 359.7x232.5x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count |
i3/i5: 6 i7: 10 |
| Processor thread count |
i3/i5: 8 i7: 12 |
| Model |
Intel Core i3-1315U Intel Core i5-1334U Intel Core i7-1355U |
| CPU speed |
i3: Up to 4.5GHz i5: Up to 4.6GHz i7: Up to 5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Panel type | IPS |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM |
8GB DDR4 16GB DDR4 |
Camera
| Camera type | 720p HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | Yes - Cortana support |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Accessibility
| Accessibility features | TÜV Rheinland-certified |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
Intel UHD Graphics Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | 45W AC adapter |
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity |
512GB 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 Type-A |
| Headphone jack | Yes |