Asus Vivobook 15 X1500EA-BQ2502W Laptop (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 6 hours |
| Battery type | 2-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 37Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 360x19.9x235 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Model | Intel Core i7-1165G7 |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
| Quad Core | Yes |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| Display features | NanoEdge |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | IPS LCD |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB DDR4 |
Camera
| Camera type | VGA webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Web browser | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Voltage | 230V |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 1x USB Type-A 3.1 2x USB Type-A 2.0 |