Asus VivoBook 15 M1502 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 42 watt-hours |
| Battery type | 3-cell Li-ion |
Body
| Weight (kg) | 1.7 |
| Height (mm) | 19.9 |
| Width (mm) | 359.7 |
| Depth (mm) | 232.5 |
Panel
| Brightness (nit) | 250 |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 4.1 |
| Location services | Yes - via WiFi |
| USB type |
2x USB 2.0 (Type A) 1x USB 3.1 (Type A) 1x USB-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Model | AMD Ryzen 7 4800H |
| CPU speed | 4.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type |
LED Full HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera |
Front-facing 720p HD |
Features
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Chiclet keys |
| Music player | Yes |
| Special features |
180° lay-flat hinge SonicMaster audio 16 processor threads |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Graphics card
| Model | AMD Radeon |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |