Asus Vivobook 15.6 X1504VA-BQ2897W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Fast charge | 49 minutes charge = 60% battery |
| Battery capacity | 42WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 359.7x17.9x232.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3-1315U |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Screen size | 15.6-inch |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 720p |
Features
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Touchpad | Yes - Precision |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W AC adapter |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |