Asus Vivobook 14 X1407QA Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 50Wh |
| Battery type | 3-cell Lithium-Ion |
| Removable battery | No |
Body
| Dimensions (mm) | 315.2x19.9x223.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.49 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Snapdragon X (X1-26-100) |
| CPU speed | Up to 3.0GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Display type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB DDR5 |
Camera
| Camera type | Full HD IR webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Touchpad | Precision touchpad |
Security
| Facial recognition | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Qualcomm Adreno |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 100-240V AC 50/60Hz |
| Power supply | 65W AC adapter |
Sound
| Audio details | SonicMaster |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Type-A 2x USB 4.0 Type-C |