Asus Vivobook 14 M415UA-IS59 (Windows 10)
Battery
| Battery type | 2-cell Li-ion |
| Battery capacity | 37WHr |
Body
| Dimensions (mm) | 325.4x216x19.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.1 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Model | AMD Ryzen 5 |
| CPU speed | Up to 4.0GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 220 nits |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | FHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | Windows 10 Pro |
Memory
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | VGA |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front camera |
| Video recording | Yes |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Microphone | Yes |
| Touchpad | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security cable slot | Yes |
| Security features |
McAfee BIOS Booting User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 100-240V 50-60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | SonicMaster |
Function
| Appliance features |
AppDeals System diagnosis Battery health charging Fan Profile Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| Headphone/Microphone | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Memory card slot | 1x M.2 2280 PCIe 3.0x2 Expansion Slot |
| USB port |
1x USB Type-C 1x USB 3.2 Type-A 2x USB 2.0 Type-A |
Virtual assistant
| Cortana |
Yes The standalone Cortana voice assistance app for Windows was retired in spring 2023. Cortana support was also discontinued in Teams mobile, Microsoft Teams display, Microsoft Teams Rooms, Outlook mobile, and Microsoft 365 mobile. |