Asus Vivobook 14 M3407HA-LY008W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Li-ion |
| Battery capacity | 70Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 315.2x15.9x223.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 5 220 |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 300 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | No |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Precision |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features | Firmware TPM |
Graphics card
| Model | AMD Radeon 740M |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | AC100-240V 50/60GHz |
| Power consumption | 65W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
| Storage support | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |