Asus TUF VG27AQA1A 27-inch Gaming Monitor
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 615.2x454.9x213.5 (WxHxD) Without stand: 615.2x366.3x50.5 (WxHxD) |
| Tilt range | -5°~20° |
| Weight (kg) |
With stand: 4.65 Without stand: 3.85 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300cd/m² |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 3,000:1 |
| Display features |
Trace free technology Colour temperature selection (4) HDCP 2.2 Extreme Low Motion Blur VRR (Adaptive-Sync) Shadow Boost DisplayWidget Lite |
| Display type | LED |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch (mm) | 0.231 |
| Response time | 1ms MPRT |
| Screen size | 27-inches |
| Viewing angle | 178º |
| Screen resolution | 2560x1440 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 170Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| FreeSync | Yes - Premium |
| Game mode |
GameVisual GamePlus GameFast Input technology |
Security
| Kensington lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 24W Power saving: 0.5W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 2W |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes - 1.2 |