Asus TUF A15 FA507UI Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 12.3 hours |
| Battery type | 4-cell Lithium-Ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 90Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 354x22.4x251 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 9 8945HS |
| CPU speed | Up to 5.2GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300cd/m² |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Display features |
NVIDIA G-SYNC compatible IPS-level |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | WQHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 165Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB DDR5 SDRAM |
| Speed | 5600MHz |
Camera
| Camera type | 720p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - RGB |
| Cooling features |
84-blade Arc Flow Fans 0dB Ambient Cooling |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Chiclet keyboard Marked WASD 1 RGB zone 1.7mm travel distance Mini LED backlit ASUS Overstroke technology |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone |
AI noise cancelling Near-field Far-field |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features |
Firmware Trusted Platform Module BIOS protection |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 4070 AMD Radeon 780M |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB NVMe |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - array |
| Built-in speakers | Yes - Dual speakers |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | 2 |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 Type-A 1x USB 4 Type-C |