Asus ROG Swift OLED PG48UQ Gaming Monitor
Audio
| Built-in speaker | Yes |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1068x686x266 (WxHxD) Without stand: 1068x612x40 (WxHxD) |
| Tilt range | +5°~-4° |
| Weight (kg) |
With stand: 16.2 Without stand: 15 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness |
Typical: 450 cd/m² Peak: 1000 cd/m² |
| Colour gamut |
98% DCI-P3 133% sRGB |
| Colours | Maximum: 1073.7 million |
| Contrast ratio | 135000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | WOLED |
| Pixel pitch (mm) | 0.2740 |
| Response time | 0.1ms (GTG) |
| Screen size | 47.53-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 138Hz |
Features
| G-Sync | Yes |
| General features |
Shadow Boost Aspect Control |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Game mode |
GamePlus Game Visual GameFast Input technology |
Security
| Kensington lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
TÜV Low Blue Light Flicker free Uniform brightness |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: <300W Power saving mode: <0.5W Off mode: <0.3W |
Sound
| Sound output |
2x 10W Total: 20W |
| Woofer | Yes - 15W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port |
2x HDMI 2.1 2x HDMI 2.0 |
| USB port |
4x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB Type-B |
| Headphone jack | Yes |