Asus ROG Swift OLED PG34WCDM Gaming Monitor
Body
| Adjustable height | 0~110mm |
| Dimensions (mm) |
With stand: 786x551x293 (WxHxD) Without stand: 786x372x161 (WxHxD) |
| Swivel range | +15°~-15° |
| Tilt range | +20°~-5° |
| Weight (kg) |
With stand: 8.4 Without stand: 5.6 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | Peak: 1300 cd/m² |
| Colour gamut |
99% DCI-P3 135% sRGB |
| Colours | Maximum: 1073.7 million |
| Contrast ratio | 1500000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 DisplayHDR 400 |
| Panel type | WOLED |
| Pixel pitch (mm) | 0.231 |
| Response time | 0.03ms (GTG) |
| Screen curvature | 800R |
| Screen size | 33.94-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 3440x1440 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
Sensors
| Proximity sensor | Yes |
Features
| FreeSync | Yes - Premium Pro |
| G-Sync | Yes |
| General features |
Shadow Boost Aspect Control KVM Switch |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Game mode |
GamePlus Game Visual GameFast Input technology |
Security
| Kensington lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light Extreme Low Motion Blur |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 31W Power saving mode: <0.5W Off mode: <0.3W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in speakers | No |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | 2x HDMI 2.1 |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| Headphone jack | Yes |